Ewangelia

 

Drukowanie

 

 

 

Przeczytajcie tekst Ewangelii przeznaczony na dzisiejszą niedzielę,

zastanówcie się nad pytaniami i porozmawiajcie ze sobą.

 

 

 

Małżeńskie drogi w Ewangelii. Co tydzień w niedzielę

17 marca 2019 r. 

II niedziela Wielkiego Postu

Łk 9, 28b-36

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!”. W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.

Co możemy usłyszeć, czytając tę Ewangelię jako małżonkowie:

Pobyt na górze Tabor i doświadczenie przemienienia Jezusa były osobistymi przeżyciami każdego z uczniów. Zostały ich tajemnicą, nikomu o tym nie mówili.

Również małżonkowie niekiedy doświadczają w swoim życiu osobistego spotkania z Jezusem. Bywa ono tak tajemnicze i głębokie, że nie umieją go ani wyrazić, ani opisać. Pozostaje tajemnicą między Jezusem a człowiekiem. Ale choć jest doświadczeniem bardzo osobistym, służy naszemu powołaniu, czyli obojgu małżonkom.

Pytania do dialogu w małżeństwie:

  1. Kiedy wiara męża/żony pomogła Ci w trudnej sytuacji?
  2. Co chciałbym/chciałabym powiedzieć Ci o moim przeżywaniu wiary?

 

Modlitwa małżonków:

Na przykład słowami Psalmu 27, 1

Pan moim światłem i zbawieniem moim,

Kogo miałbym się lękać?

Pan obrońcą mego życia,

Przed kim miałbym czuć trwogę?